קפיצת המוות של עיישה ממשמר האמזנות של קד'אפי בלוב

440

 שומרת הראש עיישה ממשמר האמזנות , הייתה חביבתו של קדאפי והטילה עצמה לפני קדאפי תוך שהיא סופגת את כדורי הרובה (ובכך הצילה את חייו).

משמר האמזונות הוא הכינוי הבלתי רשמי שהוענק על ידי עיתונאים מערביים ליחידת עלית של שומרי הראש של נשיא לוב לשעבר מועמר קדאפי בה שירתו נשים בלבד, רובן ממוצא אפריקאי. שמה הרשמי של היחידה הוא אלראהבאת אלת'וריאת (الراهبات الثوريات, "הנזירות המהפכניות"), ולעיתים היא ידועה גם בכינוי "הנזירות הירוקות". מטרתה המוצהרת של יחידה זו הייתה הגנה על שלומו וביטחונו של מנהיג לוב מועמר קדאפי.

היחידה הוקמה בראשית שנות ה-80, לאחר "התפטרותו" של קדאפי ממשרת ראש המדינה של לוב שלאחריה העניק לעצמו את התואר "המנהיג–האח ומורה הדרך של מהפכת 1 בספטמבר של הרפובליקה הערבית הלובית הסוציאליסטית העממית" (בפועל המשיך להחזיק בכל סמכויות השלטון). צעד זה הפתיע רבים, לאור התבטאויותיו המיזוגיניות המרובות במהלך שנות ה-70 ומשנתו הפוליטית אותה פרסם בספר הירוק ובו הוא הבהיר כי תפקידן של הנשים צריך להיות מוגבל לעבודות משק בית וטיפול בילדים.

לפי דיווחים שונים המהלך של גיוס שומרות ראש במקום גברים נבע מתקוותו של קדאפי שגברים ערבים יהססו לפגוע בנשים ולכן נשים יגנו עליויותר טוב מפני ניסיונות התנקשות. מועמר קדאפי אף התבטא באחת הפעמים כי הגבר הערבי הפסיק להיות גבר כאשר נוצח על ידי הגבר היהודי ולכן הוא סומך מעתה רק על נשים, אך ההערכה הרווחת שיחידת שומרות הראש אינה אלא היבט אחד מני רבים של התנהגותו האקסצנטרית של קדאפי ורצונו להיות מוקף בנשים צעירות ונאות.

המועמדות למשמר האמזונות עברו הכשרה אינטנסיבית בשימוש בכלי נשק ואמנויות לחימה, נדרשו להצהיר על בתוליהן, ונבחרו אישית על ידי קדאפי. החברות במשמר נהנו מזכויות יתר המקנות להן רשות להתלבש ולהתאפר בסגנון מערבי (בניגוד למקובל אצל נשים מוסלמיות)

הקמת משמר האמזונות ספגה ביקורת קשה בלוב בטענה שקדאפי גורם לצעירות במשמר שלא להינשא ולהקים משפחות.

ב-1998 נטען על ידי מקורות לוביים, שאחת משומרות ראשו של קדאפי נהרגה ושבע אחרות נפצעו במהלך מארב מתוכנן של קיצונים איסלמיים לשיירת מכוניות בה נסע קדאפי. המקורות מסרו שהצעירה שנהרגה בשם עיישה, הייתה חביבתו של קדאפי והטילה עצמה לפני קדאפי תוך שהיא סופגת את כדורי הרובה (ובכך אולי הצילה את חייו).

בנובמבר 2006, כשקדאפי הגיע לנמל התעופה של אבוג'ה בניגריה יחד עם יחידה של 200 שומרות ראש חמושות, נוצרה תקרית דיפלומטית כאשר המאבטחים המקומיים ניסו לפרוק אותן מנשקן. קדאפי עזב בכעס כשהוא מצהיר כי בכוונתו לגמוא את 40 הק"מ לבירה ברגל וחזר בו רק לאחר התערבותו של הנשיא הניגרי אולוסגון אובאסניו שהזדמן לנמל התעופה לגמרי במקרה.

לאחר נפילתו של קדאפי מהשלטון ב-2011 האשימו אותו כמה משומרות הראש שלו שכפה עליהן להצטרף למשמר ושהיו קורבן לאונס והתעללות מינית מידיהם של קדאפי, בניו ומקורביו.

 מקור 1

מקור 2

0
·

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *