נקמה מאוחרת , האמריקאים לא שכחו

4566

יואכים פייפר (Joachim Peiper) היה קצין בכיר באס אס, בדרגת שטאנדרטנפיהרר (Standartenführer) , מקביל לקולונל ,  ומפקד דיוויזיית האס אס לייבשטנדרטה  במהלך הקרב על הבליטה. הוא נידון למוות ב-16 ביולי 1946 על חלקו בטבח מלמדי.  עונשו הומר למאסר עולם. הוא שוחרר בדצמבר 1956.

peiper 1

יואכים פייפר , שהיה בוגר אוניברסיטה גרמנית , התגייס כבר בשנת 1933 והיה מראשוני הקצינים של הגדודים הקרביים של הס"ס .

הקידום המהיר של קצין הס"ס הקרבי יואכים פייפר החל בשנת 1940 כאשר הוא נמנה על סגל המפקדה הבכיר של היינריך הימלר, מפקד הס"ס, והיה אחד ממקורביו.

הימלר , אשר היה ללא כל רקע צבאי בשדה וחסר השכלה, העריץ את הקצין הצעיר שהיה בוגר אוניברסיטה עם ניסיון קרבי בתחומי לוחמת השיריון.

בקרבות השיריון נגד הצבא האדום בקרב Kursk התגלה פייפר כמפקד מוכשר  (הנאצים הפסידו במערכה זו מול הצבא האדום) והוא קודם לדרגת אל"מ.

 יואכים פייפר במהלך הקרבות בחזית המזרחית , קרבות קורסק , 1943

לקראת סוף שנת 1944 תכנן היטלר מתקפה בחזית המערבית. לפי תוכניתו, היה על כוח שריון של שלוש ארמיות לפרוץ את קו בעלות הברית בגזרת יער הארדנים ולהגיע עד אנטוורפן, שהייתה נמל האספקה העיקרי שלהם. הוא סבר שבעלות הברית יופתעו מעוצמת ההתקפה ויסכימו לחתום על שביתת נשק ואז להפנות את כוחם ביחד עם הגרמנים נגד הרוסים.

בתדריך שניתן למפקדים נאמר להם שהמתקפה אמורה להיות מהירה, יש להתקדם במהירות ולעקוף ריכוזי כוחות כדי לתפוס את הגשרים מעל נהר מז ולהשתלט על מצבורי דלק, על המתקפה להיות אכזרית כדי להפחיד את האויב ויש להימנע מלקיחת שבויים.

בראש המתקפה עמד גנרל גרד פון רונדשטט ובראש הארמייה הפורצת העיקרית, ארמיית הפאנצר ה-6 של האס אס, עמד הגנרל יוזף דיטריך. בראש אחת מיחידות השריון של הארמייה עמד אוברשטורמפיהרר יואכים פייפר.

למרות שהמודיעין הבריטי פיצח את צופן אניגמה ופענח את כל התשדורות הגרמניות וחיל האוויר של בעלות הברית היה בשליטה מוחלטת בחזית, לא נדלקה בשום מקום נורת אזהרה על המתקפה הגרמנית הממשמשת ובאה. היה זה אחד הכישלונות הצורבים של מודיעין בעלות הברית במלחמת העולם השנייה.

  ההתקפה והטבח במלמדי

ההתקפה של הגרמנים החלה בבוקר ה-16 בדצמבר 1944. בחזית הארדנים הוחזק קו בעלות הברית בכוחות דלילים. ההפתעה הייתה מוחלטת והפריצה הייתה מהירה. קשיי מזג האוויר מנעו כל פעולה נגד הגרמנים.

בשעות הצהריים של ה-17 בדצמבר 1944 הגיעה יחידת השריון של יואכים פייפר לצומת דרכים ליד הכפר בונייה, לא רחוק מעיר המחוז מלמדי. באותה שעה עברה בצומת יחידה אמריקאית של כ-30 כלי רכב. החיילים היו חמושים בנשק אישי בלבד. יחידתו של פייפר פתחה באש לכיוון הרכב הראשון והאחרון בשיירה ולחיילים לא נותר אלא להיכנע מיד.

האמריקאים הוצעדו לשדה סמוך ולפתע נפתחה עליהם אש. אחדים מהניצולים שהצליחו לברוח העידו כי שמעו את הפקודה: "!Macht alle kaputt" ("חסלו את כולם"). הגרמנים הרגו 86 חיילים אמריקאים ווידאו הריגה של הפצועים. הניצולים הבודדים הצליחו להגיע לקווי בעלות הברית ולבשר את הבשורה המרה. רגשות הנקמה גאו, וניתנה הוראה לא לקחת שבויים גרמנים.

 בתמונה :השבויים האמריקאים אשר  נרצחו עפ"י פקודותו של יואכים פייפר, ינואר 1945

melamedy masacre 1

האזור בו בוצע הטבח נכבש שוב רק ב-14 בינואר 1945. בגלל השלג והקרח נשתמרו הגופות במצב טוב ואפשר היה להיווכח כי הם נורו בראשם מטווח קרוב. דבר זה נגד את טענת הגרמנים כי הם פתחו באש לאחר שהשבויים ניסו להימלט.

peiper 2

  משפט נאשמי טבח מלמדי

הטבח במלמדי עורר סערה בארצות הברית. המשפט של נאשמי הטבח התנהל ממאי 1946 עד יוני 1946 כחלק ממשפטי דכאו. במשפט זה נשפטו 70 איש ובראשם יוזף (זפ) דיטריך ויואכים פייפר.

43 נידונו לעונש מוות, 22 נידונו למאסר עולם והיתר לתקופות מאסר קצרות יותר.

גזר הדין עורר תגובות נזעמות בגרמניה ובארצות הברית. אנשי קונגרס מהמערב התיכון בארצות הברית, בה היו קהילות גדולות של יוצאי גרמניה, פנו לבית הדין העליון. המקרה הובא גם לדיון בפני תת-ועדה של סנאט ארצות הברית בראשותו של הסנאטור ג'וזף מקארתי. הוא ניצל זאת כבמה לפרסומו הפוליטי וטען כי המשפט לא היה צודק.

עוד לפני התערבות הסנאט המתיק צבא ארצות הברית את עונשי המוות ומאסרי העולם. הנאשמים שוחררו בשנות ה-50 של המאה הקודמת. הנאשם האחרון ששוחרר היה יואכים פייפר, ששוחרר בדצמבר 1956.

  הנקמה

פייפר עבר בשנת 1972  לצרפת והתגורר בכפר הקטן טראווס בצפון צרפת. בגלל איומים שקיבל הוא שלח את אשתו לגרמניה בעוד הוא ממשיך להתגורר בצרפת ומגן על עצמו באקדח ובכלב שמירה. לפרנסתו עבד כמתרגם ספרי מלחמה מאנגלית לגרמנית.

בליל  14 ביולי 1976 הוא נרצח ובית העץ שלו הועלה באש. גופתו החרוכה הובאה לקבורה בגרמניה. ארגון בלתי ידוע בשם "הנוקמים" קיבל אחריות על הרצח.

פייפר ומעשה הרצח שימשו השראה לדמותו של הגנרל טאנץ בספר ובסרט ליל הגנרלים

מקור וקרדיט

peiper ardens

מקורות המידע

דיוויזיית האס אס לייבשטנדרטה – ויקיפדיה

Joachim Peiper – Wikipedia, the free encyclopedia

The killing of Jochen Peiper | The Few Good Men

THE DEVIL'S ADJUTANT: Jochen Peiper, Panzer Leader

Joachim Peiper: A Biography of Himmler's SS Commander H

 

peiper 1

 

 

0
· · ·

תגובות

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *