נקודה עברית בבית שאן: קהילה יהודית בעיר ערבית בשלהי התקופה העות'מאנית ובתקופת המנדט

2771

ספר חדש בהוצאת מאגנס  :

תאריך : מרץ 2018

נקודה עברית בבית שאן

קהילה יהודית בעיר ערבית בשלהי התקופה העות'מאנית ובתקופת המנדט

מאת: ראובן גפני

נקודה עברית בבית שאן מגולל את סיפורה של הקהילה היהודית שהתקיימה בבית שאן משלהי המאה הי"ט ועד נפילתה עם פרוץ המרד הערבי ב-1936. ניסיון ראשון זה לשרטט את סיפורה של הקהילה, שנמחה כמעט לחלוטין מן התודעה הציבורית והמחקרית, מתבסס על עיון מעמיק בארכיונים ציבוריים ומקומיים ברחבי הארץ ועל מקורות נוספים ובהם עיתונות התקופה, מקורות ספרותיים ואוטוביוגרפיים וראיונות בעל פה עם צאצאי הקהילה. הספר מלווה את צמיחת הקהילה מראשיתה כקהילת בודדים דלת אמצעים לקהילה שמנתה בשיאה, ערב מאורעות תרפ"ט, מאות אנשים והפעילה מוסדות קהילתיים ודתיים. פרקים נרחבים מוקדשים לפעילותם של בית הספר והמרפאה העברית, ולמקום שמילאו בעיצוב זהותה הקולקטיבית והלאומית של הקהילה. כן נדונים קשריה עם ההתיישבות החקלאית הסובבת, עם הקהילה היהודית בטבריה, עם האוכלוסייה הערבית המקומית, ומעל לכול יחסיה המורכבים עם המוסדות היהודיים הלאומיים.

לצד סיפורה של קהילת בית שאן, הספר פותח צוהר להכרת עולמן של הקהילות היהודיות הזעירות שפעלו בתקופה זו בערים ועיירות ערביות בכל רחבי הארץ: עזה, באר שבע, רמלה, לוד, נצרת, ג'נין, צמח, יריחו ועוד. סיפורן של קהילות אלו מאפשר בחינה מחודשת של סוגיות שונות הנוגעות לזהות חברתית וליחסי יהודים וערבים בארץ ישראל בתקופה זו.

ראו גם : 

יהודי בודד בלב העיר

מחקר של ד"ר ראובן גפני, שהוצג לאחרונה בכנס מחקרי בקעת הירדן, מתמקד ביהודים בודדים וקהילות זעירות שהתקיימו בתקופת המנדט הבריטי בלב יישובים ערביים • אלמלא חיסלו מאורעות תרפ"ט ו"המרד הערבי הגדול" את התופעה, ייתכן שקורות ההתיישבות היהודית בארץ היו שונים

למאמר המלא בעברית

 

המוסדות היהודיים לא נתנו סיכוי לקהילות המבודדות. תחנת בית שאן של רכבת העמק ב־1939

קישור לכותר בקטלוג הספרים של הוצאת מאגנס

 

1
·

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *