מלחמת ששת-הימים : ההטעייה הגדולה מול גנרל שאזלי המצרי

4362

הערה של צוות התוכן באתר : הצילומים שהבאנו הם בריטיים מתקופת מלחמת העולם השנייה והם לצרכי המחשה ואילוסטרציה בלבד .  עקב אילוצים ממלכתיים לא היה באפשרותינו להציג את הצילומים הישראליים המקוריים. הבריטיים הפעילו כמה יחידות הונאה דומות בימי מלחמת העולם השנייה ושחררו את הצילומים שלהם לפרסום. בישראל עדיין אסור לפרסם את הצילומים של ההונאה מימי מלחמת ששת הימים

 

בסביבות אמצע מאי 1967 נעצרה משאית צבאית ליד הבית שלנו  במרכז הארץ. להפתעתנו , טיפס על המשאית אחד השכנים שלנו , איש  מבוגר, שלבש מדים צבאיים דהויים . לא הבנו אז , מה לשכן שלנו שהיה צייר תפאורות וצייר שלטים מעולה  ולגיוס החרום הקרבי לצה"ל .

עתה 50 שנה לאחר מלחמת ששת הימים גילינו את הסוד כאשר קראנו את ספרו של האלוף במילואים  שייקה גביש,  סדין אדום ( הוצאת כנרת , זמורה-ביתן – מוציאים לאור , 2016 ) .

כותב האלוף במילואים שייקה גביש בספרו : " בעיצומה של התקופה הזו , שהמששלה כפתה עלינו , תקופת ההמתנה , הוצאתי לפועל את אחת ההחלטות המבצעיות הראשונות שלי במצב החירום שנוצר בסיני: הפעלת יחידת ההונאה, יחידת מיוחדת בפיקודו של אלוף משנה שלמה אמבר. יחידה זו נחשבה סודית ביותר , ובין אנשי המילואים שלה היו ציירים ומעצבים גראפים, שתחום עיסוקם יצירת תפאורות.

יחידת ההונאה היתה בין היחידות הראשונות שנקראו בגיוס החירום של צה"ל , היא התמקמה באזור נבטים בנגב , ותפקידה היה לביים יחידה משוריינת פרושה בשטח , ובדרך זו להציג עוצמה ישראלית מוגברת בגזרה זו.

באישון לילה ציירנו על דיקטים צלליות טנקים ותותחים ושמנו אותם על קומנדקרים של צה"ל , שאליהם צורפו שלושה טנקי שרמן אמיתיים ומשאיות אספקה.

תיכננו שייחידת ההונאה תעבור ב26 במאי 1967 בשעת הצהריים בחוצות באר שבע , דימונה ומצפה רמון , גלויה לצלמי עיתונות וטלוויזיה , ובתוכם צוותים זרים , שהוטסו לישראל ברגע שהמתיחות בסיני פרצה.

תושבי הערים קיבלו בהתלהבות את "אוגדת המילואים" של צה"ל שחלפה מולם. דובר צה"ל והצנזורה הצבאית התירו את צילומי הכוחות שנעים בדרכם לחזית, וכמובן ,  ללא הגזמה יתרה כדי שהאויב המצרי לא יחשוד בהונאה.

שלושת טנקי השרמן האמיתיים הותירו סימנים בחמדות , באזור ההיערכות בכונתילה , והרושם היה שחונה שם כוח גדול מאד. כשה"אוגדה" הגיעה לאזור ההיערכות שלה , פיזרנו את הכלים כדי שהמקום ייראה כמו חניון ענקי של כוח גדול שמתכונן לקרב, ופרשנו עליהם רשתות הסוואה.

מטרת המהלך היתה לדלל את עוצמת הכוח המצרי בגזרת- אל עריש –רפיח , ציר הפריצה הצפוני המתוכנן של אחת מאוגדות השריון של הפיקוד.

בתכנון ההונאה היה צריך להגדיר כמשימה לא רק את משיכת כוח האויב , אלא גם את המקום שאליו רצינו למשוך את כוחותיו . המקום שנבחר היה מישורי כונתילה , מדרום למכתש רמון, שכן האזור היה מרוחק מקדמת סיני, וגם משום שבעיני המטכ"ל המצרי , היה הגיוני להעביר כוחות לשם מחשש שצה"ל שום יפעל במרחבים אלה בדרכו לעבר מעברי המיתלה, כפי שנהג במבצע סיני.

המצרים מזיזים את הכוח המובחר בפיקוד גנרל שאזלי

ההונאה נחלה הצלחה עצומה. כבר למחרת , ב27 למאי , קיבלנו דיווחי מודיעין , שהפיקוד המצרי הזיז כוחות מובחרים בתגובה על ההיערכות שלנו. כוח שאזלי בפיקוד גנרל שאזלי – שלימים , לפני מלחמת יום הכיפורים התמנה לרמטכ"ל צבא מצרים- עזב את אזור רפיח ונע לעבר מישורי כונתילה עם כ100 טנקים, בעקבותיו הגיע לאזור הגנרל המצרי יאקוט עם עוד 70 טנקים.

בסך הכול ריכזו המצרים באזורים אלה דיוויזיה משוריינת מוקטנת נוסף על עוד דייוזיה שפרשו המצרים על ציר חמד-נח'ל-מיתלה. המצרים ריתקו לאזורים אלה כ-20% מכוח השריון שלהם שנכנס לסיני, עוצמה שהקלה עלינו את ביצוע המתקפה המתוכננת בצפון סיני ובמרכזו.

רק לאחר המלחמה הבינו המצרים , ש"האוייב" שהתמקם מולם בגזרת כונתילה היה טנקים עשויים מדיקטים של יחידת ההונאה, שהשיגה את הניצחון הראשון במלחמת ששת הימים בלי לירות פגז או כדור אחד . הכוח המצרי של הגנרלים שאזלי ויאקוט , שנשאר באזור הבלימה שלו במרחב כונתילה גם כשהקרבות פרצו ואוגדות השריון של צה"ל נכנסו אל תוך מרחבי סיני , נתפס כמעט בשלמותו ונפל בידי צה"ל תחת רשתות הסוואה.

זו פעם ראשונה שיחידת ההונוה הופעלה בהיקף כזה, בפרישה כזו ובהצלחה , שלמעשה , השפיעה רבות על יכולת המתקפה של פיקוד הדרום, הן באשר לצירי ההתקפה והן באשר לפיזור עוצמת האויב. "

מקור וקרדיט :

שייקה גביש  סדין אדום ( הוצאת כנרת , זמורה-ביתן – מוציאים לאור , 2016 ) . עמודים129-131  .

ראו גם : סעד א-שאזלי – ויקיפדיה

15
·

תגובות

  • הטנקים האמיתיים היו מחטיבה 8 של אלברט מנדלר שנפרשה בהר בנגב. אחרי הפריצה של אוגדת שרון שהמשיכה לציר תמד-נחל,הצטרף אליה חלק מחט' 8. החלק השני עם המח"ט עברו את כל הארץ צפונה, הגיעו לגבעת האם ליד כפר סאלד,והיו הכוח הישראלי הראשון שהבקיע לרמת הגולן.

    משה מאירי 14 בדצמבר 2017 17:13
  • מי שהוביל את חטיבה 8ונשלח לגרות את המוצרים הייתה סיירת שקד עם עמוס ירקוני

    נתנאל 20 במאי 2020 18:51

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *