אינדקס מלחמת העצמאות

4785

כידוע, רשת האינטרנט הייתה לזירה המשמעותית ביותר של הידע האנושי. היא נחשבת כיום כמקור הנרחב ביותר (ולפעמים יחיד) למידע בתחומים שונים. מאז שנת 1994 הרשת מציעה נגישות מהירה למידע, יכולות ניווט ודליית מידע ביעילות, אשר התרבות האנושית לא הכירה בעבר. התוצאה היא שיותר ויותר תלמידים, סטודנטים, מורים ושוחרי דעת רואים בה המקור הטוב ביותר למידע. לכן , החלטנו להקים במסגרת פורטל ההיסטוריה "רגעים היסטוריים" אינדקס שיטתי של מקורות מידע באינטרנט על מלחמת העצמאות . האינדקס המקוון , הידוע בשם תת-מאגר מלחמת העצמאות פותח במשך חודשים ארוכים בשנת 2014 והוא ממויין לנושאים כגון : שלבי הלחימה , זירות הלחימה , החטיבות הלוחמות , יישובים במערכה , יחסי כוחות והיסטוריוגרפיה של מלחמת העצמאות . האינדקס מציע למשתמשים בישראל מיפוי שיטתי של מקורות המידע הזמינים באינטרנט .

במהלך סינון והערכת המקורות נבדקו כ100 אלף מקורות מידע שונים , מתוכם נבחרו כמה מאות מקורות מקוונים בעלי ערך לתיעוד מלחמת העצמאות. לכל אחד ממקורות המידע המשמעותיים יש קישור ישיר באינדקס.

יש , אמנם, בספריות האקדמאיות בישראל שורה של כתבי עת בהם נכתבו מאמרים ומחקרים חשובים על מלחמת העצמאות אך הם עדיין לא זמינים באינטרנט ויש לקוות כי בהמשך יהיה להם ייצוג מלא גם באינטרנט , לכן האינדקס ממשיך להתעדכן כל שבוע לטובת התלמידים , המורים , הסטודנטים ושוחרי הדעת.

המיזם מקודש לזיכרו של יהודה בלכר ז"ל  , שנפל בקרבות ראש העין מול הצבא העיראקי במהלך מלחמת העצמאות .

כתובת תת-המאגר על מלחמת העצמאות

palmach 4

4
·

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *