אוסטיה (Ostia): עיר הנמל של רומא העתיקה

2412

אוסטיה (Ostia) היא פרבר של העיר רומא הממוקם על שפך נהר הטיבר אל הים הטירני במחוז לאציו שבמרכז איטליה. בעבר הייתה אוסטיה עיר הנמל של רומא העתיקה.

לפי המסורת הרומית העיר הוקמה במהלך המאה ה-7 לפנה"ס על ידי המלך הרומי אנקוס מארקיוס. ממצאים ארכאולוגיים מאמתים את עתיקותה של העיר, אך יחד עם זו מצביעים על יסודה במהלך המאה ה-4 לפנה"ס. עם התעצמות רומא, התפתחות המסחר בה והגידול באוכלוסייתה, הפכה אוסטיה לנמל חשוב וראשי ששימש ליבוא תבואות ומוצרי מזון לתוך העיר. במהלך מלחמת האזרחים הרומית של 88 לפנה"ס כבש גאיוס מריוס את העיר על מנת לנתק את רומא ממקורת האספקה שלה. העיר נבזזה על ידי חייליו של מריוס וספגה נזקים גדולים.

העיר גדלה והתפתחה בתקופת הקיסרות הרומית. עם נפילתה של האימפריה הרומית החלה העיר לדעוך. במהלך ימי הביניים שימשה העיר כמצודת מגן לעיר רומא.

כיום אוסטיה היא פרבר של רומא והיא משמשת בין השאר כאתר נופש וחוף פעיל. במקום קיים אתר ארכאולוגי נרחב.

באוסטיה העתיקה לחוף ימה של רומא נמצאו שרידי עתיקות של בית כנסת. בית הכנסת אינו פונה לירושלים ונראה שהוא נבנה לפני חורבן בית המקדש. בית הכנסת הזה הוא העתיק ביותר באיטליה (שני לו בקדמותו הוא בית הכנסת בבובה מרינה שראשיתו במאה ה-4). המבנה שוחזר לרמתו מהמאה ה-4,

עמוד עם תבליט המנורה מבית הכנסת באוסטיה

ממצאים אחרים באתר הארכיאולוגי של אוסטיה

שיחזור ויזואלי של העיר הנל העתיקה בימי רומא העתיקה
שיחזור ויזואלי של העיר כפי שנראתה בימי רומא העתיקה
1
· · · ·

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *