לקט צילומים היסטוריים מס' 46

489

בצילום הפתיחה : נשים במילציה לוחמת בספרד במהלך מלחמת האזרחים בספרד, ברצלונה 1937 (רקע)

מעריכים כי מעל 30,000 נשים בספרד נטלו חלק בקרבות במהלך מלחמת האזרחים בעיקר בשנתיים הראשונות 1936-1937. גם מאוחר יותר במהלך 1939 נטלו הנשים בצד הרפובליקאי חלק פעיל בהגנה על הערים בספרד . בכל המתרסים שהוקמו בערים כנגד התקפות הצבא הלאומני של פרנקו היו לוחמות רפובליקאיות ואנרכיסטיות בעמדות.

מקור

חיילי חטיבת הרגלים הקנדית השלישית נתקלים בצלפים ובירי מקלעים, קמפוצ'יארו, איטליה

בצילום ניתן לראות חייל קנדי הרוג מירי הצלפים

החיילים הקנדים נלחמו במשך כמה ימים בחיילי יחידת עילית גרמנית אשר הבסיס שלה היה במקום.

הצלם: (Lieut. Alexander Mackenzie Stirton, Canada

מקור

Soldiers of the 3rd Canadian Infantry Brigade run into snipers and machine gun fire, Campochiaro, Italy

מקור

החיילים הקנדים בקרבות על מרכז סיציליה

חי"ר וטנקים קנדיים התקדמו במהירות יותר מ-150 קילומטרים בחום הלוהט והחלו להילחם בגרמנים בסדרה של קרבות עקובות מדם  מול הגרמנים במרכז סיציליה. השתלטות על  אזור ולגרנרה ב-17 ביולי  1944 הייתה כרוכה  בקרבות מרים שבמהלכו ספגו הקנדים כמעט 150 אבדות. עד ה-5 באוגוסט, אסורו, לאונפורטה, אגירה ורגאלבוטו הסמוכים נפלו כולם לידי הקנדים. מונטה אסורו נפלה בעקבות מתקפת  הלילה הנועזת של גדוד הייסטינגס וגדוד הנסיך אדוארד בקרבות על הצוקים התלולים שהגנו  אז על ההגנות הגרמניות שם.

מקור

בנוסף לכוח האיטלקי היו מוצבות בסיציליה שתי דיוויזיות גרמניות. דיוויזיית הפאנצרגרנדיר ה-15, ו"דיוויזיית הרמן גרינג". 

הדיוויזיה הקנדית הראשונה והבריגדה הקנדית המשוריינת הראשונה לקחו חלק בפלישת בעלות הברית לסיציליה, שכונתה מבצע האסקי ב-10 ביולי 1943, ולאחר מכן גם בפלישה לאיטליה גופא, ב-3 בספטמבר אותה שנה.

שלושה צלבי ויקטוריה הוענקו לחיילי הצבא הקנדי באיטליה.

העיירה קמפוצ'יארו נחרבה והפכה להיות עיירת צללים

במהלך מלחמת העולם השנייה למעלה מ-1.1 מיליון קנדים שירתו בצבא הקנדי, הצי המלכותי הקנדי, חיל האוויר המלכותי הקנדי, וכוחות השייכים לחבר העמים הבריטי. במהלך המלחמה כ-42,000 איש נהרגו ו-54,000 נפצעו.

מגדל המלכה אליזבת , ווסטמינסטר

Elizabeth Tower Westminster, London

שמו הרשמי של המגדל בו נמצא ביג בן היה במקור מגדל השעון, אך שמו שונה למגדל אליזבת בשנת 2012 לכבודה של  המלכה אליזבת השנייה ( יובל היהלום של המלכה ) .המגדל עוצב על ידי אוגוסטוס פוגין בסגנון ניאו-גותי.

המגדל נבנה במאה ה-19, על מקומו של מגדל השעון של הארמון הישן, לאחר שריפתו ב-1834. גובהו 96 מטר ובראשו ארבעה לוחות שעל כל אחד מהם שעון. קוטר כל לוח שבעה מטרים והם מכוונים לארבע רוחות השמיים. השעון נבנה בסגנון הנאו גותי שאפיין מאוד את האדריכלות המונומנטלית באנגליה הוויקטוריאנית. הבניין מעוטר באלמנטים גותיים שונים, וקצהו העליון נראה כמו מגדל פעמונים של קתדרלות גותיות המעוטר בצריחונים קטנים ומחודדים. הפעמון במגדל שוקל 13 וחצי טון.

בשנת 2011 התגלה כי תוך מספר שנים זזה פסגתו של הביג בן ב־48 סנטימטר לכיוון צפון־מערב. הסיבה לכך היא הרכבת התחתית של לונדון אשר משפיעה במידה רבה על הקרקע עליה עומד המבנה.

ב-2 ביוני 2012 החליט פרלמנט בריטניה לשנות את שם המגדל ל"מגדל אליזבת'" ע"ש אליזבת' השנייה לכבוד שנת ה-60 להמלכתה. השינוי הוצע בפרלמנט הבריטי בו התקבל ברוב קולות.

דוברה/כלי שייט רומי שמור היטב, "דה מירן 1",

דוברה/כלי שייט רומי שמורה לחלוטין, "דה מירן 1", באורך 25 מטר. היא טבעה ביובל מפותל של הריין בסביבות שנת 190 לספירה, אולי בגלל טעות בניווט. חלק גדול מהפנים של הדוברה והחפצים של רב החובל הרומי נשתמרו חפצים כולל אוסף כלים. והם מאפשרים הצצה יוצאת דופן לחיים על סיפון כלי שיט בתקופה עתיקה. מוצג ב-Castellum Hoge Woerd, הולנד

מקור

בוסטון : נקודת מים במרכז העיר לסוסים צמאים 1922

עד 1930 היו בארה"ב יותר סוסים ועגלונים מאשר מכוניות ! מקור
תקנות פדרליות חייבו את כל הערים והעיירות להציב עמדות שתייה לסוסים במרחקים של 10 ק"מ בכל עיר

ראו גם:

עגלונים בתל אביב של סוף שנות השלושים. צילום באדיבות הדי אור

ראו גם:

תל.אביב.פדיה – שכונת הרכבת (שכונת העגלונים)

האצטדיון העתיק השמור ביותר

אצטדיון אפרודיסיאס (המאה הראשונה לספירה), באפרודיסיאס הייתה עיר הלניסטית עתיקה  ורומית באזור התרבות ההיסטורי קאריה במערב אנטוליה, טורקיה (אסיה הקטנה).

הוא נחשב לאצטדיון השמור ביותר בעולם הים תיכוני. עם אורך של 262 מ', רוחב של 59 מ' וקיבולת של 30,000 צופים  היכולים  להתפרס על 22 שורות מושבים, הוא גם אחד  מהאצטדיונים הגדולים מסוגו שנותרו מהעולם העתיק

מקור

אפֿרודיסיאס (Ἀφροδισιάς, ‏ Aphrodisiás) הייתה עיר עתיקה בדרום מערב אסיה הקטנה בחבל הארץ ההיסטורי קאריה, מחוז אַיידין בטורקיה של היום, כ-200 ק"מ דרומית-מזרחית לאיזמיר. אזורהּ מתנשא לגובה של כ-600 מטר מעל פני הים והוא משופע בנהרות ובמקורות מים. על פי העדויות הארכאולוגיות, היה האתר מיושב מאז התקופה הנאוליתית, והגיע לשיאו בתקופה הרומית כאשר במקום שגשגה עיר גדולה.

אפרודיסיאס הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ב-2017.

לסקירות הקודמות של הצילומים ההיסטוריים בפורטל "רגעים היסטוריים" ( קישור)

לסדרות אלו יש אלפי מינויים באתר ( רישום בחינם בראש האתר )

1
· · ·

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *