מי הייתה האישה ששלטה בסין כמעט 50 שנה במאה ה19 ?

1695

צה שי, הקיסרית האלמנה של סין

היא נולדה בסין בשנת 1835 וכנערה צעירה לא הראתה שום תכונות מיוחדות ובוודאי לא של נחישות או מנהיגות , אבל הפילגש הצעירה של הקיסר שיאנפנג הוכיחה בשנת 1861 כי היא ניחנה בנחישות וגם בערמומיות רבה והצליחה לשלוט בסין במשך כמעט 50 שנה.

צְהשִׂי, הייתה הקיסרית האלמנה ועוצרת השלטון הסיני במחציתה השנייה של המאה ה-19, במקביל למלכה ויקטוריה. היא מילאה בפועל את מקום קיסרית סין בשושלת צ'ינג המנצ'ורית במשך 47 שנים, החל ממות בעלה בשנת 1861 ועד למותה בשנת 1908. בצעירותה הייתה, כאמור, צהשי אחת מפילגשיו של הקיסר שיאנפנג.

היא תכננה בעזרת קשרים ומניפולציות את השתלטותה על השלטון לאחר מות הקיסר שיאנפנג. היא הייתה העוצרת בתקופת שלטונו של בנה טונגזי שהפך לקיסר בגיל חמש, עד למותו בגיל 18.

היא הצליחה בתושיה ובערמומיות שלה לשלוט ולנווט מאחורי הקלעים על כל ההחלטות והפעולות של מועצת השרים הסינית שהייתה פורמאלית כפופה לבן שלה טונגזי שהיה , כאמור ילד.

את מקומו החליף גואנגשו, שהפך לקיסר בגיל חמש ורשמית מלך בשנים 1871–1908, ובמרבית שנותיו הבוגרות מנעה ממנו צהשי לבצע רפורמות ולצבור כח, ואף הכשילה את רפורמות מאה הימים 1898 שעשה, שלאחריה כלאה אותו ולקחה לעצמה את הסמכויות הפוליטיות.

צילום משנת 1902 : הקיסרית העוצרת של סין עם נשות השגרירים האירופאים בסין  

בהדרגה הצליחה גם להטיל את מרותה על מושלי המחוזות הגדולים בסין אשר היו בכל תולדות סין בעלי כוח רב.

עד לשנות שלטונה האחרונות סירבה צהשי לדרישות לבצע רפורמות רבות במערכת הפוליטית, ובמקביל בנתה לעצמה ארמונות ומבנים מפוארים (אחד מן הסמלים הידועים לכך הוא ספינת השיש המצויה בארמון הקיץ שבבייג'ינג,).

צהשי הייתה גם מהתומכות במרד הבוקסרים הכושל כנגד הנציגים הזרים בסין. מקובל לראות בשלטונה השמרני את אחת הסיבות העיקריות לנפילת שושלת צ'ינג.

לפני מותה (עם מות הקיסר גואנגשו) הכתירה כקיסר את פויי שהיה פחות מבן שלוש וכיהן כשלוש שנים עד לביטול הקיסרות ב-1912 לאחר מהפכת שינהאי.

תקופת שלטונה בפועל החלה בהסכמים המשפילים לאחר מלחמת האופיום השנייה, סיום מרד טאיפינג, מרד ניאן, מרד פאנתיי ומרידות נוספות בגאנסו ובגואייג'ואו.

במהלך שלטונה נערכו מלחמת יפן סין הראשונה ומרד הבוקסרים, וחדרו לסין כוחות זרים של רוב מעצמות העולם ואתם רעיונות ואידאולוגיות חדשות.

הייתה זאת תקופה שלמרות היותה של סין בעלת התוצר הגדול ביותר בעולם, הפגישה את העידן המודרני עם הפיגור השמרני של סין, דבר שהביא בסופה של תקופתה להתפוררות הקיסרות הסינית.

מקור

מקור 2

מקור 3

 מקור 4

3
· · ·

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *